Wyszukiwarka

Wpisz nazwę firmy, usługi, zabiegu, lekarza:

Polecamy firmy
Dodaj firmę
Kontakt
Start
ul. Partyzancka 2 21-007 , Mełgiew woj. lubelskie pow. Świdnicki
tel. 817597701 817597702 817597703
email: melgiew@melgiew.pl www: http://www.melgiew.pl
Godziny otwarcia: Pon: 09:00-17:00 Wto: 07:15-15:15 Śro: 07:15-15:15 Czw: 07:15-15:15 Pią: 07:15-15:15 Sob: Nieczynne Nie: Nieczynne
Urząd Gminy Mełgiew

Najcenniejsze zabytki gminy Mełgiew oraz mogiły indywidualne, zbiorowe, cmentarze z okresu powstania styczniowego, I i II wojny światowej, a także pomniki i tablice pamiątkowe to miejsca, które stanowią skarbnicę historii.

Zespół kościoła parafialnego w Mełgwi
- stary kościół wzniesiony w latach 1726-1730, którego fundatorem był Jacek Stoiński - sędzia ziemski Lubelski, właściciel Podzamcza. Obecnie mieści się w nim muzeum regionalne (Izba Pamiątek Regionalnych,
- nowy neogotycki kościół pod wezwaniem św. Wita wybudowany w latach 1906-1910,
- dzwonnica murowana wzniesiona w koricu XVII klasycystyczna, w której znajdowały się niegdyś cztery dzwony zrabowane podczas I wojny światowej,
- brama z kapliczką św. Jana Nepomucena.

Zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu
Pałac został wybudowany w I połowie XIX wieku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Krzesimowa, państwa Stamirowskich. Jest to obiekt murowany, dwu­kondygnacyjny, wykonany w stylu klasycystycznym.
Obecnie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej.
Oficyna powstała w I połowie XIX wieku, tuz po wy­budowaniu pałacu, stanowiła budynek mieszkalny dla rządcy oraz służby pracującej we dworze.
Park krajobrazowy - stworzony w połowie XIX wie­ku reprezentował efektywne połączenie krajobrazu naturalnego z licznymi stawami i kanałami, stanowił znakomite miejsce polowań. Obecnie w parku znajdu­ją się okazy kilkusetletnich dębów, starych lip i rzad­kich gatunków drzew, które zyskały status pomników przyrody.
Obiekty gospodarcze - w zespole znajdują się obiekty gospodarcze pochodzące z przełomu XIX i XX wieku: murowany czworak, dwie murowane obory oraz mu­rowany spichlerz i suszarnia chmielu. Interesującym obiektem zespołu jest pochodzący z 1934 roku muro­wany młyn wodny.

Zespół dworsko-parkowy w Krępcu
Zespół pałacowo-parkowy w Krzesimowie
Pałac został wybudowany w pierwszej połowie XIX w. z inicjatywy ówczesnych właścicieli Krzesimowa, państwa Stamirowskich.
Murowany, dwukondygnacyjny, budynek wykonany jest w stylu neoklasycznym (przebudowany i remontowany). W jego części frontowej znajduje się czterokolumnowy portyk, w głębi którego usytuowane jest główne wejście do pałacu. Przed dworem znajduje się owalny gazon, wokół którego prowadzi droga dojazdowa do pałacu i oficyny. Gmach, w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej otoczony jest rozległym parkiem z pięknymi okazami starych drzew. Całości dopełniają stawy i ogrody kwiatowe nadając temu miejscu niepowtarzalny urok.
Oficyna powstała w pierwszej połowie XIX w., tuż po wybudowaniu pałacu (obecnie jest zamieszkana). Stanowiła ona budynek mieszkalny dla rządcy oraz służby pracującej we dworze.
Park krajobrazowy – stworzony został w połowie XIX w.
Obiekty gospodarcze pochodzą z przełomu XIX i XX w. Należą do nich: murowany czworak z ok. 1920 r. (obecnie dom nr 2) i obora (obecnie chlewnia), oraz murowany spichlerz i suszarnia chmielu.
Murowany młyn wodny z 1934 roku, następnie elektryczny. Obecnie młyn nie jest użytkowany.

Cmentarz parafialny
kaplica cmentarna wybudowana w 1872 roku przez Franciszka Sawickiego - właściciela Krępca. Na cmentarzu znajdują się groby innych okolicznych właścicieli ziemskich m. in. Dreckich z Krzesimowa, Jana Rzeczycy Koźmiana - właściciela Wierzchowisk.

Groby i cmentarze wojenne
Cmentarz wojenny żołnierzy Austro-Węgier i Rosji poległych w 1915 r., w Krzesimowie,
Mogiła żołnierzy polskiego z 1939 roku, w Podzamczu,
Mogiła nieznanego żołnierzy polskiegoz 1939 roku, w Jackowie,
Mogiła żołnierzy polskiego z 1944 roku, w Minkowicach (przy lesie),
„Mogiły" zbiorowa - kopiec i obelisk poświecony pamięci więźniów politycznych, żołnierzy, organizacji niepodległościowych, walczących o wolną Polskę, więzionych i zamordowanych w obozie NKWD i UB w Krzesimowie w latach 1944-45, w Krzesimowie.

Pomniki
Pomnik na kopcu usypany ok. 1863 r. z okazji przejazdu przez Mełgiew Tadeusza Kościuszki, w Mełgwi.
Pomnik bohaterom poległym w walce z okupantem hitlerowskim w latach 1939-45, w Mełgwi, ul. Partyzancka 42.
Pomnik z krzyżem ku czci pomordowanych przez Niemców w 1941 r., w Krępcu.
Pomnik ku czci wymordowanych przez hitlerowców w latach 1941-44 ok. 30 tys. Polaków, Żydów, Rosjan i obywateli innych narodowości, przywiezionych z obozu zagłady na Majdanku, w Krępcu (w lesie).
Pomnik Wojownikom Niepodległości w roku 1863, w Minkowicach (w lesie)