dziś z kwiatami do Jana i Przybysława  Czwartek 27 stycznia 2022

Wpisz nazwę firmy, usługi, zabiegu, lekarza:

Wyszukiwanie zaawansowane (miasto/ulica)

miejsce na twoją reklamę
pole na reklamy 110px na 110px

Wiadomości

Czy Polki boją się nowoczesności?

Piątek 03 Lutego 2012

Informacja prasowa
Warszawa, styczeń 2012r.

Czy Polki boją się nowoczesności?
Prawie 1/3 kobiet, które nie stosują tamponów podczas menstruacji, nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego rezygnuje z tego sposobu higieny, a 82% Polek nigdy nie stosowało probiotyków ginekologicznych – wynika z raportu kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”i. Eksperci twierdzą, że dane z badania mogą mieć związek z trudnościami w zakresie zmieniania nawyków higienicznych, co nie jest łatwe, wymaga lepszego poznania siebie i pokonania wstydu.
Nasz dzień składa się z wielu aktywności – pracujemy, wychowujemy dzieci, spotykamy się ze znajomymi, chodzimy na fitness, robimy zakupy itd. Jednak, gdy przychodzą dni menstruacji, zatrzymujemy się. Brakuje nam poczucia bezpieczeństwa, wygody i przede wszystkim pewności siebie, bo miesiączka może nam przeszkodzić w realizacji planów. Mamy nowoczesne rozwiązania, które pozwalają nam realizować się bez względu na fazę cyklu. Dlaczego czasami z nich rezygnujemy?

Dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert kampanii „ellen – Intymnie o równowadze” twierdzi, że mimo dużej świadomości odnośnie innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość życia, to w zakresie nowoczesnej higieny intymnej Polki wciąż mają opory. Wynika to z tego, że wstydzą się siebie, swojego ciała. Stosowanie np. tamponów wymaga przecież poznania własnej anatomii. Z drugiej też strony część kobiet nie stosuje tamponów np. w obawie przed zapaleniem pochwy czy innymi chorobami miejsc intymnych. Pamiętajmy, że żyjemy w czasach dużego bezpieczeństwa środków higieny, a utrzymanie równowagi intymnej jest coraz prostsze dzięki połączeniu np. wygodnego tamponu z probiotykiem.


Wśród kobiet, które miesiączkują, aż 61% nie stosuje tamponówii. W przypadku niektórych powodów rezygnacji, niewynikających z przyczyn medycznych (np. problemów ze zdrowiem intymnym), odpowiednia edukacja na temat kobiecego ciała oraz jego indywidualnych możliwości i ograniczeń może pomóc w zmianie nawyków higienicznych. Dzięki temu możemy też osiągnąć równowagę intymną, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

Polacy o intymności, seksualności nadal rzadko rozmawiają. Istnienie w kulturze takich tematów tabu może wiązać się z odczuwaniem zakłopotania, wstydu, a nawet niechęci do poznawania swojego ciała, zwłaszcza anatomii i fizjologii narządów płciowych – mówi dr Aleksandra Borkowska, psycholog, ekspert kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”. Z raportu kampanii wynika, że 30% Polek nie potrafi powiedzieć, dlaczego nie stosuje tamponów, a 13% odczuwa psychiczny dyskomfort przed ich używaniemiii. Być może już sama aplikacja tamponów wywołuje u niektórych kobiet obawy i opór. Dla wybranych Pań stosowanie tamponów może wiązać się z koniecznością przełamania emocjonalnych barier. Kluczem do lepszego rozumienia siebie jest niewątpliwie stałe wzbogacanie wiedzy na temat swojego ciała.
     
     
Jak poznać swój sposób na równowagę intymną?
Poznanie siebie pomaga nie tylko zrozumieć nasze potrzeby, ale również odnaleźć sposób na osiągnięcie swojej indywidualnej równowagi intymnej. W ramach kampanii „ellen – Intymnie o równowadze” dr Aleksandra Borkowska opracowała podstawowe kroki na poznanie swojego ciała i  zastosowanie dla niego najlepszego rozwiązania:
* Pokonaj wstyd. Stosowanie różnych środków higienicznych wymaga od nas mniejszego lub większego zaangażowania, na przykład używanie tamponów wiąże się z koniecznością dotykania swoich miejsc intymnych. Z badań wynika, że część z nas ma opory w tym zakresie. Wstyd łączony z seksualnością może powstrzymywać nas przed poszukiwaniem informacji na temat wyglądu i funkcji narządów płciowych. Pamiętaj, że rozumienie swojego ciała jest wartością i poszukaj własnego sposobu, który pozwoli Ci ten wstyd pokonać.

* Poznaj, dowiedz się, nie rezygnuj bez sprawdzenia. Kobiety różnią się od siebie, więc z menstruacją radzą sobie również na wiele sposobów. Część z nas kupuje podpaski, część tampony. Warto jednak czasami zapoznać się z nowymi, udoskonalonymi produktami higienicznymi czy probiotykami. Polegaj na opinii specjalistów i znajomych, ale postaraj się również sama przekonać, co jest idealne właśnie dla Ciebie i dostosowane do Twoich potrzeb.
* Dziel się wiedzą i doświadczeniem. Rozmawiając z innymi kobietami o naszych ciałach i dowiadując się więcej o własnej biologii, zyskujemy nowy rodzaj szacunku do siebie. Warto zbierać informacje, które pomogą nam w życiu codziennym dbać o swoje zdrowie. Źródeł wiedzy jest wiele: korzystajmy w pełni z kontaktu z lekarzem, zadawajmy pytania, przygotowujmy się do konsultacji ginekologicznych. Warto też śledzić nowe wydawnictwa, a także odwiedzać portale internetowe poświęcone problemom zdrowia kobiety. 
Więcej o tematach intymnych i kobiecej równowadze znajdziesz na stronie kampanii „ellen – Intymnie o równowadze” www.intymnieorownowadze.pl 


Co to jest probiotyk?
Probiotyki definiuje się jako żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiedniej ilości, wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza (FAO/WHO 2001). W organizmie każdej kobiety od urodzenia znajduje się wiele mikroorganizmów, które stanowią fizjologiczną florę bakteryjną. Niestety niektóre czynniki mogą zachwiać równowagę, w jakiej żyją drobnoustroje. Powoduje to spadek ilości „dobrych” bakterii, co pozwala na wzrost patogenów, czyli czynników wywołujących choroby. Kiedy naruszona zostanie równowaga ochronnej flory bakteryjnej pochwy, mogą rozwinąć się stany zapalne pochwy o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Probiotyki ginekologiczne pomagają tę równowagę odbudować, dzięki zawartym w nich naturalnym mikroorganizmom.

Kampania Na Rzecz Zdrowia Intymnego Kobiety „ellen – Intymnie o równowadze” jest skierowana do aktywnych, świadomych swoich potrzeb i problemów kobiet, dla których menstruacja może stanowić barierę w realizacji swoich planów i jest często powodem poczucia dyskomfortu i braku bezpieczeństwa. W ramach kampanii eksperci przedstawiają sposoby na utrzymanie równowagi intymnej podczas menstruacji i kolejnych faz cyklu. Pokazują również, jak zadbać o swój komfort psychiczny i fizyczny w tych dniach, włączając w to specjalne ćwiczenia, dzięki którym możemy utrzymać formę fizyczną.
Eksperci kampanii:
* dr n. med. Grzegorz Południewski – ginekolog
* dr Aleksandra Borkowska – psycholog


Dodatkowych informacji udzielają:
Diana Sobolewska, dsobolewska@onboard.pl, 602 308 854
Anna Sarnacka, asarnacka@onboard.pl, 602 275 567

i Ogólnopolskie badanie opinii społecznej przeprowadzone w dniach 7-11 grudnia 2011 roku przez TNS OBOP na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej grupie mieszkanek Polski w wieku 15 lat i więcej.  Zrealizowanych zostało 567 wywiadów wspomaganych komputerowo (CAPI). Badanie zrealizowano na zlecenie marki ellen®, organizatora Kampanii Na Rzecz Zdrowia Intymnego Kobiety „ellen – Intymnie o równowadze”.
Pierwszy wynik odnosi się tylko do populacji kobiet miesiączkujących, które nie stosując tamponów, drugi do całej populacji kobiet.
Probiotyki ginekologiczne opisane zostały jako suplementy diety, wyroby medyczne, leki zawierające wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży, najczęściej pałeczki kwasu mlekowego, których zadaniem jest korzystne działanie dla zdrowia miejsc intymnych

ii j.w. Podany wynik dotyczy kobiet miesiączkujących w wieku 15 i więcej lat.

iii j.w. Podany wynik dotyczy kobiet miesiączkujących w wieku 15 i więcej lat.
KATEGORIE:

MEDYCYNA
Profilaktyka medyczna