dziś z kwiatami do Piotra i Pawła  Środa 29 czerwca 2022

Wpisz nazwę firmy, usługi, zabiegu, lekarza:

Wyszukiwanie zaawansowane (miasto/ulica)

miejsce na twoją reklamę
pole na reklamy 110px na 110px

Wiadomości

Koronarografia i angioplastyka.

Poniedziałek 06 Lutego 2012

Co to jest koronarografia? Koronarografia (cewnikowanie serca, cewnikowanie naczyń wieńcowych, angiografia) jest radiologicznym zabiegiem diagnostycznym, którego wynik umożliwia precyzyjną ocenę budowy i zmian drożności tętnic doprowadzających krew do mięśnia serca. Zabieg ten wykonywany jest w pracowni badań hemodynamicznych. Koronarografia ukazuje stan naczyń wieńcowych pacjenta oraz pozwala zaplanować skutecznie jego leczenie. Dzięki temu badaniu można zadecydować, czy pacjent może być leczony zachowawczo (tylko przyjmować leki) albo czy należy skierować go na inwazyjną formę leczenia, na którą składają się: operacja wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych (popularnie nazywanych bypasami) oraz zabieg angioplastyki wieńcowej.

Jak przebiega koronarografia, cewnikowanie serca?
Po znieczuleniu miejscowym zostaje nakłuta tętnica ( i ewentualnie żyła) w pachwinie lub na ręce. Poprzez miejsce nakłucia wprowadzana jest cienka rurka ze sztucznego tworzywa tzw. koszulka naczyniowa. Następnie prze nią wprowadzane są do serca i początkowych odcinków naczyń wieńcowych cewniki. Poprzez cewniki podawany jest do komór serca, naczyń wieńcowych, a czasami także i do aorty oraz innych naczyń kontrast radiologiczny. Dzięki niemu w promieniach rentgena można zobaczyć różne części Pana/i serca i naczyń.

Co to jest angioplastyka?
Angioplastyka wieńcowa jest zabiegiem, polegającym na udrożnieniu zwężonej lub nawet zupełnie zamkniętej tętnicy wieńcowej bez konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego.

Jak przebiega angioplastyka?
Do przeprowadzenia zabiegu angioplastyki wieńcowej konieczne jest jedynie wykonanie małego nakłucia tętnicy udowej (rzadziej korzysta się z tętnic promieniowej czy ramiennej) identycznie jak w czasie koronarografii. Przez to wkłucie zakłada się podobną jak podczas koronarografii koszulkę ze specjalną zastawką. Korzystając z tej koszulki najpierw umieszcza się w ujściu tętnicy wieńcowej cewnik zwany cewnikiem prowadzącym, a następnie przez niego wprowadza się cienki metalowy drucik do zwężonej lub zamkniętej tętnicy w sercu. Po przeprowadzeniu drucika za miejsce zwężenia lub zamknięcia tętnicy sprowadza się po nim właściwy cewnik z balonikiem, który po wypełnieniu będącą pod ciśnieniem kilku atmosfer mieszaniną soli fizjologicznej i kontrastu rozszerza przewężone miejsce naczynia. Skuteczność angioplastyki wieńcowej znacznie zwiększa dodatkowy zabieg - wprowadzenia na baloniku protezy naczyniowej, nazywanej stentem. Po jej wszczepieniu do chorej tętnicy pełni ona funkcję podporową, utrzymując światło uzyskane w wyniku działania balonika angioplastycznego i zmniejsza ryzyko ponownego nawrotu zwężenia.

Jak przygotować się do koronarografii, angioplastyki?
Przez 6 godzin przed zabiegiem nie może Pan/i spożywać posiłków ani pić. Jeśli zażywa Pan/i jakieś leki na stałe, można je przyjąć popijając niewielką ilością wody, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Na kilka godzin przez zabiegiem należy dokładnie umyć i ogolić okolice obu pachwin. Należy koniecznie poinformować lekarza o przyjmowaniu leków zmniejszających krzepliwość krwi (Acenocumarol, Sintrom, Warfin, itp.), uczuleniach, obecności tętniaka aorty.

KATEGORIE:

MEDYCYNA
Profilaktyka medyczna