dziś z kwiatami do Adelajdy i Aleksandra  Środa 12 grudnia 2018

Wpisz nazwę firmy, usługi, zabiegu, lekarza:

Wyszukiwanie zaawansowane (miasto/ulica)

miejsce na twoją reklamę
pole na reklamy 110px na 110px

Wiadomości

TERAPIA HIPERBARYCZNA - TLENOTERAPIA

10.01.2018

Terapia hiperbaryczna to nieinwazyjna i bezpieczna metoda leczenia chorób i dolegliwości polegająca na oddychaniu 100% tlenem podawanym w warunkach zwiększonego ciśnienia. Terapia odbywa się w specjalnym pomieszczeniu - komorze hiperbarycznej. Przebywanie w komorze hiperbarycznej skutecznie wysyca tkanki tlenem. Tlen przenika do czerwonych krwinek, jego stężenie zwiększa się także w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym. Terapia pobudza do życia uśpione komórki i przywraca im prawidłowe funkcjonowanie usprawniające regenerację tkanek. Ponadto mobilizuje komórki macierzyste do działań naprawczych, pobudza szpik kostny do produkcji komórek macierzystych, gdzie ich liczba zwiększa się aż ośmiokrotnie. Ciśnienie wyższe niż atmosferyczne, pozbawia tlen fizjologicznych barier przenikania przez tkanki. Tlen znajdujący się pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbarycznym) mogą szybciej dyfunduje do płynów i gromadzi się w zwiększonych stężeniach. Gaz jakim jest 100% tlen znajdujący się pod zwiększonym ciśnieniem, na dodatek zamknięty w szczelnym pomieszczeniu jakim jest komora hiperbaryczna, skutecznie wysyca tkanki. Tlen przenika nie tylko do czerwonych krwinek. Jego stężenie zwiększa się także w osoczu, układzie limfatycznym i w płynie mózgowo-rdzeniowym. Przebywanie w komorze hiperbarycznej umozliwia dostarczenie do organizmu człowieka piętnaście razy więcej tlenu, niż przy normalnym oddychaniu.
Komora hiperbaryczna pomaga w leczeniu m.in. chorób układu nerwowego (migreny, depresji, Choroby Alzheimera i Parkinsona). Tlenoterapia poprzez dotlenienie komórek nerwowych poprawia odnowę tkanki mózgowej i przyspiesza proces reedukacji psychoruchowej. Ponadto chorób laryngologicznych (nagła głuchota idiopatyczna oraz nagła głuchota po urazie akustycznym). Chorób układu krążenia (niedotlenienie tkanek, miażdżycy i nadciśnienia). Chorób układu kostnego (urazów mięśniowo-szkieletowych, zapaleń i martwicy kości). Chorób układu immunologicznego, chorób układu pokarmowego (wspomaganie leczenia nadwagi, anemii i zaburzeń przewodu pokarmowego), zaburzeń układu moczowo-płciowego (leczenie niepłodności i zaburzeń potencji), chorób układu oddechowego (zatrucie tlenkiem węgla i choroby dekompresyjnej), schorzeń dermatologicznych (chorób przewlekłych skóry, łuszczycy, oparzeń i odmrożeń, owrzodzeń i ropni oraz grzybic). Terapia hiperbaryczna sprzyja fizjologicznym procesom w organizmie, usprawniając regenerację tkanek i gojenie ran w przypadku takich schorzeń jak stopa cukrzycowa, powikłania po radioterapii tkanek miękkich i kości. Sprzyja także neowaskularyzacji, czyli powstawaniu nowych naczyń w przypadku urazu lub choroby. Terapia hiperbaryczna zmniejsza stan zapalny i ma udowodnioną skuteczność w szeregu jednostek chorobowych takich jak infekcje bakteryjne, fibromialgia czy borelioza. Terapia hiperbaryczna, to również sposób na zahamowanie procesów starzenia się. Tlenoterapia hiperbaryczna wykorzystywana jest również w sporcie.
W terapii hiperbarycznej, tak jak w każdym sposobie leczenia, znajdują się również przeciwwskazania, do których zaliczamy jako bezwzględne - nieleczona odma opłucnowa i stosowanie niektórych leków. Jako względne - zakażenie górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok obocznych nosa, ostre schorzenia uszu, drgawki w wywiadzie, krwotok, leczenie cis-platyną, stany gorączkowe, ciąża, padaczka, astma oskrzelowa, rozedma płuc, POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), niewydolność serca, rozrusznik serca, przebyte operacje zatok, ucha i klatki piersiowej, zapalenie nerwu wzrokowego, rozsiana choroba nowotworowa i klaustrofobia.
Możliwe efekty uboczne terapii hiperbarycznej - to bóle głowy, wymioty i zmęczenie. Jednak większości działań niepożądanych udaje się uniknąć, stosując ciśnienie mniejsze niż 3 atmosfery i przestrzegając ograniczeń czasowych do 120 minut terapii.
Aby zabiegi w komorze hiperbarycznej przyniosły oczekiwane efekty, muszą być wykonywane systematycznie. Wysokość zastosowanego ciśnienia powietrza lub tlenu, czas terapii oraz ilość zabiegów dostosowuje się indywidualnie. Standardowo zabieg trwa od 45 do 90 minut, odbywa się jeden raz dziennie - całkowita ilość zabiegów dla poszczególnych pacjentów wynosi od 10 do 60 - i zależy od rozpoznanego schorzenia. Przez cały czas trwania zabiegu, w pomieszczeniu z komorą hiperbaryczną przebywa ratownik medyczny, który utrzymuje stały kontakt wzrokowy i dźwiękowy z pacjentem, obsługuje znajdujący się na zewnątrz komory panel kontrolny oraz nadzoruje prawidłowy przebieg zabiegu. Ratownik medyczny porozumiewa się z pacjentem za pomocą intercomu. Przeźroczystość obudowy komory, zmniejsza poczucie izolacji i zwiększa bezpieczeństwo osoby przebywającej w komorze.
OXY MEDICA
Aleje Racławickie 33 lok. U14,
Telefon: 731770991, 518412200

KATEGORIE:

MEDYCYNA
Profilaktyka medyczna