dziś z kwiatami do Julii i Heleny  Niedziela 22 maja 2022

Wpisz nazwę firmy, usługi, zabiegu, lekarza:

Wyszukiwanie zaawansowane (miasto/ulica)

miejsce na twoją reklamę
pole na reklamy 110px na 110px

Wiadomości

CORONAVIRUS 2019-nCov

Piątek 31 Stycznia 2020

W ostatnich dniach numerem 1 na świecie w tematyce chorób zakaźnych stało się pojawienie i rozprzestrzenianie nowego śmiertelnego wirusa 2019-nCoV wywołującego zakażenie dróg oddechowych. Wirusa wykryto po raz pierwszy w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Do chwili obecnej stwierdzono ponad 4000 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia i odnotowano ponad 100 zgonów z tego powodu. Wirus w krótkim czasie przekroczył granice Chin i przeniósł się z Azji na inne kontynenty. Pierwsze przypadki w Europie pojawiły się w drugiej połowie stycznia 2020 r. we Francji.
Wirus 2019-nCoV należy do rodziny koronawirusów i jest wirusem RNA posiadającym osłonkę. Jego rezerwuarem są ludzie, węże i nietoperze. Chociaż wiadomym jest, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka, to nie do końca poznane są drogi jego transmisji. Okres wylęgania choroby trwa do 14 dni (najczęściej 5-6 dni). Objawy chorobowe przypominają grypę i są to najczęściej gorączka (> 38°C), dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel, duszności. Diagnostyka laboratoryjna zakażenia wirusem 2019-nCoV polega na wykonaniu testów genetycznych z materiału pobranego z górnych i dolnych dróg oddechowych.

Sytuacja epidemiologiczna związana z wirusem 2019-nCoV pozostaje pod kontrolą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). W Polsce za monitorowanie zakażeń odpowiada Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), który na bieżąco wydaje komunikaty dotyczące objawów choroby, zasad postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie oraz komunikaty dotyczące podróżowania z i do krajów wysokiego ryzyka. Szczegółowe informacje w tym zakresie są dostępne w aktualnościach na stronie GIS: https://gis.gov.pl

Pamiętajmy, że unikanie przebywania w towarzystwie osób z objawami chorobowymi ze strony układu oddechowego oraz higiena rąk (mycie mydłem, dezynfekcja środkami na bazie alkoholu) mogą w znacznym stopniu ograniczyć prawdopodobieństwo zakażenia. 

KATEGORIE:

MEDYCYNA
Profilaktyka medyczna